Archive | عکس روز

گل‌ها در اسلو علیه تروریسم


امروز، اسلو: صد هزار نفر شهر اسلو را گلباران کردند، علیه خشونت و تروریسم:

عکسهای بیشتر در فیسبوکم

Posted in بین الملل, حقوق بشر, عکس روزComments (2)

Tags: , , , , ,

قصدم آزار شما است!


یک تصویر و یک دنیا حرف که «تمام الفاظ جهان را در اختیار داشتیم و آن نگفتیم که به کار آید».«ما نگفتیم» اما نسرین ستوده تصویرش کرد؛ «آزادی» را در عین آزاد نبودن. گذری بر این تصویر که امروز دل‌هایی را شکست و چشم‌هایی را خیس کرد و گلو‌هایی را بغض داد و دستانی را لرزاند؛ گذر به شعر است، گذر به عشق است و گذر است به آزادی در یک نگاه.

یک تصویر و یک نگاه عاشقانه در «گستره بی‌مرز جهان» که می‌گوید «نگاه کن، من در دور دست‌ترین جای جهان ایستاده‌ام، کنار تو».کنار تو اما با دیوار، کنار تو با حکم ۱۱ سال زندان،‌ کنار تو و فرزندانی از جنس بلور که می‌شکنند اگر مادر را خمیده ببینند و نمی‌شکنند که مادر سرو قامتی است بلندتر از دیوارهای زندان. تصویری که عاشقانه حرف می‌زند، حقوق و جزا و ظلم را کنار می‌زند و سخره می‌گیرد همه‌ی آن سخت‌گیری‌ها و حکم‌ها و بازجویی‌ها را. تصویری که قلم را هدایت می‌کند  که گذر کنی از این واژه‌ها و معناهایی حقوقی و عاشقانه «کلمه» برداری.

یک تصویر و یک بوسه که «به ظرافت شعر شهوانی‌ترین بوسه‌ها را به عطری چنان مبدل می‌کند که جاندار غارنشین از آن سود {می‌}جوید تا به صورت انسان درآید». تصویری که جاندار غارنشینی را هم می‌آزارد و آن را که باید بیازارد،‌ نمی‌آزارد، اما تصویر بی‌پرده می‌گوید که «قصدم آزار شما است.»

یک تصویر و یک دستب‌بند، یک دستب‌بند و یک تصویر، یک دست‌بند و یک زن که فریاد می‌زند: «دستان بسته‌ام آزاد نبود تا هر چشم‌انداز را به جان در برکشم» اما باز می‌گوید: «عدالت».

تصویری که به اندازه‌ی همین حرف‌های صاحب‌اش و بیش‌تر از آن هم حرف می‌زند: «هرکس در زندان به آزادی‌اش فکر می‌کند. من هم آزادی‌ام برای‌ام مهم است. اما مهم‌تر از آن عدالتی است که نادیده گرفته می‌شود. معلوم است که رویایم مثل هر زندانی یک مسافرت رفتن با خانواده است یا قدم زدن آزادانه در زیر باران بهاری، نگاهی به درخت کوچه یا با بچه‌ها یک عصر را در پارک گذراندن. راستی یادت هست چگونه وقتی عصرها به خانه می‌آمدی هر سه با شادمانی به استقبالت می‌آمدیم؟ ما خانواده خوشبختی بودیم ولی برخلاف تهدید بازجویم که در اولین جلسه‌ی بازجویی گفت تو و شوهرت را از حیّز انتفاع ساقط می‌کنم، هنوز هم خوشبختیم، زیرا نمی‌دانم چرا آقای بازجو نمی‌دانست خوشبختی در دل آدمی وجود دارد. همه‌ی اینها را دوست دارم. معلوم است که همه‌ی اینها برای‌ام مهم است. اما مهم‌تر از آن صدها سال حبسی است که برای موکلانم و دیگر آزادیخواهان به جرم ناکرده صادر شده است تعدادی از آن‌ها و فقط بعضی از آن‌ها موکلم بوده‌اند و چه پروانه‌ی وکالت داشته باشم یا نداشته باشم به احکام ناعادلانه‌ی آن‌ها معترضم.»

بیش‌تر نگویم و ننویسم تصویر خود گویا است…

  • اشعار داخل گیومه؛ احمد شاملو

مدیار

Posted in حقوق بشر, عکس روزComments (0)

Tags: , , , , , ,

عکس روز: آخرین درنای ایرانی


عکس و خبر غم‌انگیزی امروز دیدم، به غایت هم غم‌انگیز بود. عکس آخرین درنای ایرانی‌الاصل که شنبه ۲۸ آذرماه ۱۳۸۸ حوالی ساعت ۴:۳۰ بعد از ظهر به وقت تهران پروازکنان در آسمان تالاب شهرستان سرخرود واقع در شمال ایران دیده شده است.

متاسفانه اگر مسئولان و کارشناسان محیط زیست و حایت وحش کوششی جانانه در این مورد نکنند، این پرنده دیگر هیچ‌گاه در ایران دیده نخواهد شد.

متاسفانه در زمینه‌ی محیط زیست و نگه‌داری صحیح و اصولی اکوسیستم ایران، نگاهی غیرکارشناسانه وجود دارد که بازمی‌گردد به عدم وجود  شایسته سالاری در این زمینه.

برای مثال رئیس قبلی سازمان حفاظت از محیط زیست، فاطمه واعظ جوادی از تنها چیزی که از آن سر در نمی‌آورد «محیط زیست» بود. غلامحسین الهام سخن‌گوی دولت نهم در مورد او حرف جالبی زده بود: «رییس سازمان محیط زیست یک زمین شناس است نه کارشناس محیط زیستی و به همین دلیل گاهی نظرات‌اش را در قالب زمین شناسی ارائه می کند که رسانه ها هم نباید اینقدر به آن حساسیت نشان دهند.»

در زمان ریاست ایشان بسیاری از جنگل‌ها و تالاب‌ها به خاطر ره‌سازی و… ویران شدند، ایشان تنها کاری که انجام دادند، کاری  انجام ندادن بود. این مساله در طول این سال‌ها همواره وجود داشته  ایشان تنها یک نمونه است و متاسفانه از افراد کارشناس و خبره و دل‌سوز در این زمینه استفاده نمی‌شود.

این‌گونه است که تنها می‌توان این عکس را دید و لذت برد و حسرت خورد… دوستم «درنا» در فیسبوک شاید بهترین جمله را در مورد این عکس و خبر برای‌ام نوشت:

«چه‌قدر برای‌اش متاسفم که با هم در دوره‌یی در این سرزمین به دنیا آمدیم که این‌گونه به ما بی‌توجهی شده…»

پیش‌نهاد امروز

  • سال ۲۰۰۹ به روایت تصویر با همه‌ی تلخی‌ها و شیرینی‌های‌اش، عکس‌هایی بسیار زیبا است. نکته‌ی جالب در عکس‌های عکس ندا آقاسلطان است که از روی فیلم گرفته شده است، عکسی بی‌کیفیت اما پرمعنا و پرخبر. عکس‌های سری اول، عکس‌های سری دوم و عکس‌های سری سوم

مدیار

Posted in عکس روز, محیط زیستComments (2)

Tags: , ,

دانشگاه


image_2

روزی که احمدی‌نژاد جرات نکرد پای‌اش را در دانش‌گاه بگذارد

Posted in عکس روزComments (1)

Tags: ,

عکس روز: بدرقه‌ی بوش


دیک چنی است که با این لب‌خند جرج بوش را بدرقه می‌کند. از این لب‌خند چه معنایی برداشت می‌کند. نگاه معناداری است از سوی آقای معاون، برای بدرقه‌ی مردی که ۸ سال بر مسند قدرت قدرت‌مندترین دولت جهان نشسته بود. معنای لب‌خند معنای تلخی است.
پی‌نوشت:
از دی‌روز تا به حال که اوباما بر صندلی ریاست جمهوری نشست احساس می‌کنم به عنوان یک ایرانی غرورم جریحه‌دار شده. آن‌ها تاریخ کوچکی دارند که به قول علی‌رضا “یک دفتر چهل برگ هم نمی‌شود”. ولی آن‌چنان به آن می‌بالند و از آن دم می‌زنند که تاریخ چند هزار ساله‌ی ما هیچ می‌آید. وقتی شخص اول و دوم کشور ما در سخن‌رانی‌ها از حقوق مردم فلسطین و مصلحت نظام جمهوری اسلامی دم می‌زنند و کوچک‌ترین اشاره‌یی به ایران و تاریخ و هویت ایرانی نمی‌کنند و هیچ ارزشی برای آن قائل نیستند باید هم غرور ما این‌گونه جریحه‌دار شود.
از این‌ها که بگذریم دی‌روز یک آدم بی‌خرد و تقریبا لاتی را سر کوچه‌مان دیدم پرسیدم: داش نظرت راجع به اومدن اوباما چیه؟ مثل بچه‌هایی که لج دارن گفت
مرتبط:
در وبلاگ‌ستان:
۱٫ فکر کنم تا به حال دیگر مرا باید شناخته باشید. در انتقاد بسیار بی‌رحم‌ام. انتقاد امروزم مربوط می‌شود به آقای بهزاد مهرانی که وبلاگ حقوق بشر و فردگرایی را می‌نویسد و بر خلاف عنوان‌اش مطلب می‌نویسد. درست است که بهزاد از عزیزترین دوستان من است اما، او بالا بردن ویزیتور وبلاگ‌اش و بیش‌تر مطرح کردن خود را بر دفاع از حقوق بشر ترجیح می‌دهد. البته نه این‌که بخواهم بگویم “ترجیح” می‌دهد، می‌خواهم بگویم بهزاد عزیز تو در فاز دیگری وارد شده‌یی که بسیاری از وبلاگ‌نویسان به آن وارد شده و ره به جایی نبرده‌اند. چند مطلب آخر تو به طور کامل چنین چیزی را می‌رساند که تو به جای نوشتن از حق و دفاع از حقوق بشر به مطرح کردن خود مشغولی. وقت آن است که تغییر کنی بهزاد جان. ببخش که من مثل امثال کسانی نیستم که چنین برای‌ات کامنت بگذارند: “ba in khatkeshi ke to dar dast gerefteii va har che ke az aan bolandtar benomayad ghat mikoni,ba in ghalami ke na,ba in Tigh ,che bazooha bayad ghalam shavand . sharmeshaan baad
من بلد نیست چاپلوس باشم و چنین نظری نابخردانه‌یی بگذارم من می‌توانم چنین کامنتی برای‌ات بگذارم که گذاشته‌اند: “بهزادعزیزم نوشته‌های دلت راخواندم چنگی به دل نزد! .کاش نوشته‌های دستت بود که قطعا ارزش خواندن داشت؟!! نقادی حریم دارد که کاملاعلمی است . ازنوشته‌های‌تان معلوم می شود که نقد نمی‌دانید و درست شباهت به حرکت درجاده‌یی دارد که هدف و انتهای‌ىاش معلوم نیست .
از بهزاد مهرانی انتظار نمی‌رود که دنبال نام و کارهای خودش باشد و این‌که دل‌ خوش ندارد به کامنت‌هایی از نوع و جنس آدم‌هایی که در اول کامنت‌شان را آوردم. بهزاد عزیز این‌که اول هر نوشته‌ات بنویسی “این مطلب اول در این‌جا کار شده و دوم در آن‌جا آمده” برای دفاع از حقوق بشر به پشیزی هم نمی‌ارزد. دفاع از حقوق بشر در وهله‌ی اول از خود گذشتن است و جای‌گاه خود را دیدن و شناختن.
ماجرای فردوسی‌پور و برنامه‌ی نود از نگاهی متفاوت با بقیه‌ی وبلاگ‌ستان.

Posted in عکس روزComments (0)

Tags: , , , ,

The best quotes of 2008


“از صریح‌ترین اظهارت در مورد عشق و ماندگارترین سوتی‌های سال ۲۰۰۸٫” مجموعه‌ی عکس جالبی است که در ایندپندنت منتشر شده و زیر هر کدام از آن‌ها مطلبی از زبان گیرنده‌ی عکس یا شخصی که در عکس است گفته شده. جالب است
این عکس متعلق به همسر سارکوزی است زیر آن نوشته شده است:
When I have my photo taken, I don’t say ‘cheese.’ I say ‘sex'” – Carla Bruni, wife of French President Sarkozy

Posted in عکس روزComments (0)

Tags: , , , ,

عکس روز: دیکتاتور


عکسی که به خاطر آن روزنامه‌ی تهران امروز توقیف شد

Posted in عکس روزComments (0)

Tags: , ,

عکس روز:حذف ایتالیا


مرگ بر هر چه پنالتی…..

Posted in عکس روز, ورزشComments (0)

Tags: , ,

عکس روز:‌قهرمانی آبی


همیشه قهرمانه

Posted in عکس روزComments (0)

  • اشتراک
  • آخرین نوشته‌ها
  • نظرات
  • برچسب‌ها

از گذشته

حلقه دوستان

روزانه

My Twitter